CARL WILHELM MÜLLER. 1839-1904 DRESDEN. UDSIGT OVER SOPHIENREUTH SLOT (SCHÖNWALD/BAVARIEN) OM VINTEREN.

433304. CARL WILHELM MÜLLER. 1839-1904 DRESDEN. UDSIGT OVER SOPHIENREUTH SLOT (SCHÖNWALD/BAVARIEN) OM VINTEREN.

Omkring 1886. Olie på lærred, signeret nederst til højre 'Ce. vi m." På båren er der en gammel etiket med den typografiske og håndskrevne inskription "C. W. Müller/Dresden”. 52,5 x 76,5 cm. indrammet
Litteratur: Boetticher, malerier fra det 19. århundrede, II. Del 1. Kapitel, se side 95, nr. 34. Maleriet af Dresdens landskabsmaler og Richter-studerende ved Kunstakademiet blev udstillet i 1886 i Sachsisk Kunstforening.

Ingen anmærkninger.

Få foretaget en gratis vurdering!

Ingen anmærkninger.

Auktionshaus Günther
Antal besøg: 2.853