432872. ARNOLD LYONGRÜN, "forår i Schwarzwald".
(Domnau 1871-1935 Hamborg) Typiske bondehuse i den grønne dal i den lave bjergkæde. olie/lærred. Signeret nederst til højre; med titlen, påskriften og dateret "Hamburg 37" på bagsiden. 70,5x110 cm. - Tændt. Thieme/Becker 23.