STIERNHØÖK, J. O. De jure sveonum og gothorum vetusto. Duobøger... Holmiæ (excudebat Nicolaus Wankijf) 1672 (ændret manuelt til 1682)
4:o. (21), 1-40, 43-126, 125-133, 136-433 (uregelmæssig paginering), (2) s. Halvpergamentbånd fra det 20. århundrede med titel i guld på bagsiden, mønstrede indbindingspapirer og marmorerede snit.
Kollin 890. Stiernhöök omtales almindeligvis som „faderen til svensk retserfaring“.
Proveniens: Karl Joar Westman (1939-2022) var advokat og bankmand, også virksomhedsejer i Indien og Sri Lanka. Han var en hengiven samler af antikviteter, maleri, skulptur, kunsthåndværk og ikke mindst bøger. K. J. Westman fulgte alle bogauktioner fra studietiden og besøgte ofte utallige antikviteter. Rejseskildringer fra ældre tider interesserede ham især, men han var også fascineret af selve boghåndværket og havde derfor mange smukke bånd i sin samling. Han var søn af statsrådet og professor K. G. Westman og hans kone Margit, født Printz.
Lidt solrigt titelblad, et par bruntonede blade, et entydigt blad med fugtpletter. Enhver note i blæk.