PANTHER MANCHENTKNAPPE signeret Krementz USA.

432618. PANTHER MANCHENTKNAPPE signeret Krementz USA.

Arbejdet i 935 sølv og forgyldt i 585 gult guld.
Manchetknapper i form af panterhoveder i relief i stiliseret art deco-design, med kæde på ryggen og en oval modplade med fin, geometrisk stribet guilloche. Signeret Krementz, USA.
Format panter 1,5 x 1,3 cm, oval 1,6 x 1,1 cm, vægt 13,3 gram.

Rigtig god stand, formentlig lavet omkring 1925/30.

Få foretaget en gratis vurdering!

Inter-Arte
Antal besøg: 1.765