JOSEF URBACH. Rhinlandskab med Brohler Ley, sandsynligvis nær Neuwied.
432407. JOSEF URBACH. Rhinlandskab med Brohler Ley, sandsynligvis nær Neuwied.
Josef Urbach (1889 Neuss - 18. oktober 1973 Essen); Akvarel på håndlavet papir, signeret og dateret 50 nederst til venstre, indrammet bag glas i passepartout, mærket på bagsiden, galleribjælke. mål ca. Ramme 66 x 57 cm, passepartout 51 x 41 cm. JU studerede på Düsseldorf School of Applied Arts under Peter Behrens og Fritz Ehmke, og blev senere professor ved Folkwang School i Essen. Medlem af "Young Rhineland" og "Rhenish Secession".