JOSEF KRIEHUBER. Portræt af en dame, Frau von Schmerling.
431657. JOSEF KRIEHUBER. Portræt af en dame, Frau von Schmerling.
Josef Kriehuber (1801 Wien - 1876 Wien); Akvarel på papir, signeret til højre og dateret 865, uddrag fra auktionskataloget på bagsiden, for nylig indrammet i passepartout bag glas. mål ca. Stel 31,5 x 38,5 cm, passepartout 17 x 22,5 cm. V.