430479. STEGEPANDE, Støbejern. Timo Sarpaneva, Rosenlew & Co, Finland, anden halvdel af det 20. århundrede.
Støbejern med løst håndtag af teaktræ. Højde 16,5, diameter 19,5 cm.
Designet 1960. Grytan vandt en sølvmedalje ved triennalen i Milano i 1960.
Brugsslitage, mærker.