EN MEGET STOR OG IMPONERENDE DOGON CONTAINER, MALI.

4301836. EN MEGET STOR OG IMPONERENDE DOGON CONTAINER, MALI.

Første halvdel af det 20. århundrede, af cylindrisk form, er karret detaljeret udskåret med gentagne figurmotiver rundt om kroppen og en base omgivet af stående mandlige og kvindelige figurer. Det kuplede låg er overgået af et dramatisk tableau af hesteryttere, der repræsenterer ædle forfædre eller jægere. Containerens sider er dybt indskåret med zigzag- og chevronmotiver, der symboliserer vand, frugtbarhed og forfædres bevægelse, 163 cm høj 44 cm diameter

Proveniens - Privat britisk samling,

Bemærk - For lignende eksempler se Bishop & Miller parti 3692467 & 4069274.

Bemærk - Dogon-folket i det centrale Mali er almindeligt kendt for deres kosmologi, skulpturelle sprog og arkitektoniske udskæring. Objekter som dette fartøj er ikke rent utilitaristiske. I stedet tjener de som åndelige beholdere, der holder symbolsk kraft gennem deres form og motiver. Fartøjer af denne art blev brugt i indvielseshuse, slægtshelligdomme eller som kornværger, hvor mad og åndelig viden var sammenflettet.

imponerende stykke, generelle mærker og slid, god samlet orden.

Tema

Private Collection of Tribal Art Part III

Få foretaget en gratis vurdering!

Tema

Antal besøg: 899