GOTTFRIED STEIN. Portræt af en ung kvinde foran forfængelighedsspejlet, post-impressionisme.
428938. GOTTFRIED STEIN. Portræt af en ung kvinde foran forfængelighedsspejlet, post-impressionisme.
Gottfried Stein (29.08.1915 Goettingen - 15.03.1999); Olie på malerpanel, signeret og (19)60 dateret nederst til højre, passende indrammet. mål ca. Ramme 55 x 77 cm, maleri 46 x 68 cm. Kunstneren var en respekteret portrætmaler og skabte blandt andet portrætter af nobelprisvinderen Otto Hane, Richard von Weizäcker, prins Louis Ferdinand af Preussen og andre nationale tyske personligheder.