GOTTFRIED STEIN. Portræt af en ung kvinde foran forfængelighedsspejlet, post-impressionisme.

428938. GOTTFRIED STEIN. Portræt af en ung kvinde foran forfængelighedsspejlet, post-impressionisme.

Gottfried Stein (29.08.1915 Goettingen - 15.03.1999); Olie på malerpanel, signeret og (19)60 dateret nederst til højre, passende indrammet. mål ca. Ramme 55 x 77 cm, maleri 46 x 68 cm. Kunstneren var en respekteret portrætmaler og skabte blandt andet portrætter af nobelprisvinderen Otto Hane, Richard von Weizäcker, prins Louis Ferdinand af Preussen og andre nationale tyske personligheder.

God stand, stel lidt stødt.

Få foretaget en gratis vurdering!

God stand, stel lidt stødt.

HannoVerum
Antal besøg: 3.072