428518. KISTA, barok, 1600/1700-tallet.
Herkomst Carin Nilsons atelier. Rigt udskåret dekoration med blandt andet amoriner, løv og portrætter, smedejernsbeslag, længde ca. 119, bredde 53, højde 63 cm.
Aldersrelateret slitage, låg med revner, skader på ben. Renoveret og suppleret.