ELEKTRISK GUITAR, Gibson Les Paul Standard, 1961.

4275330. ELEKTRISK GUITAR, Gibson Les Paul Standard, 1961.

Serienummer 6566. Original brun hardcase med lyserød plys. Ekstra strenge, skulderrem m.m. medfølger. Længde 100 cm.
Les Paul med SG karosseri blev produceret i en kort periode i begyndelsen af 1960'erne.
Herkomst: Erhvervet sidst i 1960'erne, samme ejer siden da.

Brugsslitage. Mindre ridser og mærker. Ifølge kvitteringen har guitaren fået en eftersyn, ny original stald og bandene pudset, sandsynligvis i 1990'erne. 4 tuneskruer tørret og brudt. Mærker efter skruehuller eller reparationer med retoucher omkring fastgørelsen af nakken til kroppen. Ikke fuldt gennemgået. Arbejdede på tidspunktet for katalogisering. Der ydes ingen funktionel garanti. Tyverimærkning med usynligt blæk på bagsiden af hovedet.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 2.137