Brugsslitage. Mindre ridser og mærker. Ifølge kvitteringen har guitaren fået en eftersyn, ny original stald og bandene pudset, sandsynligvis i 1990'erne. 4 tuneskruer tørret og brudt. Mærker efter skruehuller eller reparationer med retoucher omkring fastgørelsen af nakken til kroppen. Ikke fuldt gennemgået. Arbejdede på tidspunktet for katalogisering. Der ydes ingen funktionel garanti. Tyverimærkning med usynligt blæk på bagsiden af hovedet.