427377. RING, 18K rødguld med smaragd, ca 3,00 ct og diamanter, i alt ca 3 ct. Vægt 12,3 g.
Størrelse 17. Smaragdskåret smaragd, ca 10,5 x 7,5 mm. 6 trapezslebne diamanter og 26 brillanter.
Let Overfladeslitage.
Diamanternes klarhed: SI1 - VS2 Diamantens farve: Wesselton (H).