427310. ÅKDYNA 'tråd', Skåne, monogram EPD og dateret 1848.
Uldbroderi med skåret frynser, mod sort baggrund. Udsmykning af de tre vise mænd, roser og hjerter. Bred skakternet yderkant. Hjørne kvaster af skåret stofstrimler. Løkker til ophængning.
100x50 cm.
100x50 cm.