4268497. HEATHLAND - ukendt kunstner.
Olie på pap, usigneret, en sandsti fører gennem lyserøde blomstermarker, sammen med en gruppe birker viser horisonten bølgende bakker og andre træer, spændt over en lys himmel, sandsynligvis i skumringen, varm og jordagtig farvepalet, ca. 76 x 61 cm, uden ramme.