4265669. Gulvur, svensk 1600-/19. århundrede.
Etui i skråt fyrretræ. Buet form. Total højde 209, bredde 48 cm. Urskive i tin, delvis forgyldt, mærket H.E.H. 2 lodde og pendul medfølger.
Brugsslitage, suspenderet. Ormetunge. Ændret højde, suppleret bagcover. Ikke funktionelt testet.