RUTGER ANDERSSON, spisebord, „Karelia“, IKEA, omkring 1985.

4256575. RUTGER ANDERSSON, spisebord, „Karelia“, IKEA, omkring 1985.

Bordben lavet af metal, to foldbare bordplader lavet af hvidlakeret træ.
Højde 73 cm.
Dimensioner i fuldt udfoldet position 140 x 80 cm.

Rutger Andersson var IKEAs mest indflydelsesrige designer i 1980'erne. Han var ansvarlig for en bred vifte af modeller, hvoraf en række var ret progressive. Stolen og bordet „Karelen“ fik stor opmærksomhed i både den svenske og internationale presse ved lanceringen, men på trods af dette var „Karelen“ ikke inkluderet i de svenske IKEA-kataloger.
I sit udtryk fortæller „Karelia“ meget om den fremherskende møbelmode i midten af 1980'erne.
Dimensioner fuldt foldet 140 x 19 cm.

Brugsslitage. Ridser, mærker.

Tema

Auctionet Special: IKEA Through the Years

Få foretaget en gratis vurdering!

Højde 73 cm.

Brugsslitage. Ridser, mærker.

Tema

Antal besøg: 1.526