TENNSTOP, 2 stk. 19. århundrede.

4253587. TENNSTOP, 2 stk. 19. århundrede.

To tin stop, hvoraf den ene har en medaljong med Karl XIV Johan på låget. Signeret „CL“ nedenunder. Total højde 21 cm, bredde inkl. håndtag 19 cm, nedre diameter 14 cm.
Den anden bærer stempel nederst samt mærket „N3" (1819). Total højde 25 cm, bredde inkl. håndtag ca. 17 cm, nedre diameter ca. 11 cm.

Brugsslitage. Et stop har reparationer på tommelfingergreb samt skader på stoppet. Buler, ridser.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 138