En sektionssofa, „Mella“, IKEA, første del af 1990'erne.

4250585. En sektionssofa, „Mella“, IKEA, første del af 1990'erne.

Fem moduler. Ramme i sort lakeret metal, bund af trådnet, løs polyester og hvide vatpuder dækket af aftageligt bomuldsstof. En med rund pude, fire med udsparinger, der passer til det næste modul. Rundmodul diam 90 cm. Højde ca. 90 cm.

Modellen introduceret som en nyhed i IKEA-kataloget fra 1991 på side 64, 65 med teksten:

„MELLA sektionsmøbler. En spændende ny idé i farve, form og muligheder for at kombinere. Du starter med en to-personers sofa i sort. Bagcoveret i valgfri farver kan købes separat.“.

Brugsslitage, polstring bleget. En mellemled buet, nogle mellembeslag mangler skruer. Mindre skader på polstring nedenunder.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 533