4247343. Loftslampe af alabaster, 1900-talets første halvdel.
Loftslampe med skålformet skærm af alabaster og snore af tekstil. Tre lyspunkter.
Mål:
Højde: ca. 52 cm
Diameter: 40,5 cm.
Alders- og brugsspor, herunder ridser, skår, mærker og slid. Har en revne i skærmen. Der gives ingen funktionsgaranti.