RUBEN WALLSTRÖM. "Blomsterstilleben", olie på lærred, signeret.

423461. RUBEN WALLSTRÖM. "Blomsterstilleben", olie på lærred, signeret.

Personlig dedikation på bagsiden "Til Josef på hans 60 års fødselsdag fra Ruben".

Billedstørrelse 26,5 x 20,5 cm.

Gustaf Ruben Wallström (1885-1953), modelmager og billedhugger, født i Gävle den 19. juli 1885.
Ruben Wallström var allerede som ung ansat på Gefle Kakelfabrik, senere Gefle Porslinsfabrik, hvor han blev til sin død i 1953. Han tegnede flere service, bl.a. "Mullbär" som blev en af fabrikkens bedst sælgende. Ruben Wallström skulpturerede adskillige dyre- og menneskefigurer, der blev en del af Gefle Porslinsfabriks sortiment, herunder tigre, løver og elefanter. Han er også kendt for sine oliemalerier, der ofte viser blomsterstilleben.

Ingen anmærkninger.

Kunstner/designer

Ruben Wallström (1885–1953)

Få foretaget en gratis vurdering!

Ingen anmærkninger.

Kunstner/designer

Ruben Wallström (1885–1953)

Antal besøg: 1.415