ANTON MELBYE (1818-1875). sejlskibe.

4227501. ANTON MELBYE (1818-1875). sejlskibe.

Anton Melbye (1818-1875), sejlskibe, tegning med blyant og sort kridt, hvid, 1849, signeret og dateret nederst til venstre, ca. 7,5 x 14 cm, indrammet bag passepartout og glas, med ramme ca. 25 x 28 cm

Den danske kunstner Anton Melbye studerede ligesom sine brødre på Akademiet i København og var privatelev af Christoffer Wilhelm Eckersberg. I Hamborg og den daværende danske by Altona fandt Melbye samlere og lånere fra 1840'erne og deltog regelmæssigt i lokale udstillinger. Han er en af Hamborgs mest populære marinemalere i det 19. århundrede.

Ikke indrammet, undersøgt.

Få foretaget en gratis vurdering!

Ikke indrammet, undersøgt.

Antal besøg: 347