4213504. GRYDER, 2 stk., jern, 1700-/20. årh.
Rund gryde mærket Kallinge, 8 L, bredde inkl håndtag ca. 36 cm, højde ca. 16 cm.
Gryderet med håndtag, markeret med monogram og krone, 1 1/2 K, bredde inkl håndtag ca. 41 cm, højde ca. 11 cm.
Slid, rust, senere malet - flager af maling. Borede huller i bunden. Låg mangler.