4209726. Bordlampe, Böhlmark, jugendstil, begyndelsen af det 20. århundrede.
LITTERATUR: Erik Andrén, Böhlmarks 1872-1937, plan 21 nr 8, katalogford 1906-1917
I messing, original lampeskærm med broderi, lampebundshøjde ca. 37, skærmdiameter 28cm.
Brugsslitage, ikke afprøvet, elektrificeret, buler.