BOGERYLDE, Hugo Troeds, Bjärnum, midten af det 20. århundrede.
420390. BOGERYLDE, Hugo Troeds, Bjärnum, midten af det 20. århundrede.
Fineret med mahogni. Overdel med aftagelige hylder. Udtrækkelig aflastningsskive. Underdel med et par låger og underliggende hylde. Messing beslag. Mærket med etiket. Længde 95. Bredde 38. Højde 165 cm.