TESERVICE, 16 dele, fajance, "Hammersø", Söholm, Danmark. Midten af det 20. århundrede.
420171. TESERVICE, 16 dele, fajance, "Hammersø", Söholm, Danmark. Midten af det 20. århundrede.
Riflet dekoration med glasur i blåt og cremehvidt. Stemplet.
4 tekopper, højde 5 cm.
4 underkopper, diameter 16 cm.
4 tallerkener, diameter 19 cm.
1 tekande, længde 24 cm.
1 serveringsfad, diameter 24,5 cm.
2 lysestager, diameter 7,3 cm.
Brugsslitage, enkelte dele med misfarvning. 2 tekopper med mikrochips rundt om kanterne.
4 tekopper, højde 5 cm.
1 tekande, længde 24 cm.