420128. PLADE og VAS, keramik, Mari Simmulson, Upsala-Ekeby, anden halvdel af det 20. århundrede.
Fad med dekoration af kvinde og urtepotte, ca 18 x 18 cm.
Vase med dekoration af en kvinde blandt blomster og en fugl, højde 9,5 cm.
Brugsslitage, tønde med limede "puder" under.