FEJRING TIL MINDE OM ATTERBOM 1856.

4191237. FEJRING TIL MINDE OM ATTERBOM 1856.

Indtil den fest, med minde om Pehr Dan. Det har jeg. Atterbom fejres af Upsala studenterkorps ved Carolina redivivas sollennitetssal den 9. maj 1856 kl. 11 f.v.t. inviteres videnskabernes og kunstens velgørere og venner respektfuldt på vegne af studenterkorpset ved dets ledelse. Uppsala, ved C. A.Leffler, 1856.
Folie. 440 x 270 mm. (4) s. I stænkdekoreret senere papbånd med etiket lavet af grønt læder. Lidt bærende plettet i kanterne, nogle mindre, delvist reparerede revner.
Mindetalen blev holdt af Bernhard Elis Malmström, der i 1842 tog eksamen fra Atterbom.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), administrerende direktør og administrerende direktør i Stockholm Stadshus AB. Tidligere administrerende direktør for et par virksomheder i Stockholm by og i en periode aktiv i kommunalpolitik. Hans imponerende samling af bøger bestod for det meste af svensk litteratur fra det 17. til det 19. århundrede, men også mange andre vigtige værker med vægt på Sverige. Ifvarsson var meget interesseret i kulturhistorie og også en dedikeret og kyndig samler, hvilket afspejlede sig i hans omfattende bibliotek.

Lidt bærende plettet i kanterne, nogle mindre, delvist reparerede revner.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 154