417482. PHILIP ARCTANDER. tilskrevet, lænestol, "Muslingestolen" også kaldet "Muslingestol", 1940'erne/50'erne.
Stel i lakeret træ med polstret og polstret sæde, Formgivet i 1944. .
Slitage, ridser, mærker. Polstring med omfattende slitage, pletter og skader.