Blyant på papir, 10,5 x 11 cm. Med ramme 23,5 x 22,5 cm. Monogram signeret C.L dateret d.15.12.84
LITTERATUR
Sammenlign med Ulwa Neegaard, Carl Larsson: signeret med pensel og blyant, Stockholm, 1999, bind. II, s.22, nr. 152.
Muligvis en del af værket til arbejdet med illustrationerne til „Anna Maria Lenngrens Samlede Skalaeksperimenter“ Disse består af 133 akvareller, lavirer og tegninger 1883-1884.
Ikke undersøgt uden for rammen. For spørgsmål, kontakt venligst Cecilia.berggren@auktionsverket.se eller amelie.axson.johnson@auktionsverket.se.
LITTERATUR