SJOVE SKALSTYKKER, FØRSTE FLOK, 1777.

4165582. SJOVE SKALSTYKKER, FØRSTE FLOK, 1777.

Jokey skalstykker. Første pakke, indeholdende brudeskrifter. Det nr. 1-5. Alt det kom ud. Uppsala, J.Edman, 1777.
4:o. 205 x 175 mm. Moderne stænkmarmoreret papbånd med bagetiket. Flere af digtene er skrevet på dialekt. En af dem skrevet af C. Manderström til en retsfest i Ekolsund i 1777.

Varierede dimensioner, største bog 205 x 175 mm.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), administrerende direktør og administrerende direktør i Stockholm Stadshus AB. Tidligere administrerende direktør for et par virksomheder i Stockholm by og i en periode aktiv i kommunalpolitik. Hans imponerende samling af bøger bestod for det meste af svensk litteratur fra det 17. til det 19. århundrede, men også mange andre vigtige værker med vægt på Sverige. Ifvarsson var meget interesseret i kulturhistorie og også en dedikeret og kyndig samler, hvilket afspejlede sig i hans omfattende bibliotek.

Indlæg med lidt lag og små pletter.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 171