416319. BLOKRIFLE, Husqvarna, 1780.
Konverteret fra flintlås. Fuldt lager, messingbeslag, remclips. Tønde mærket 6875N5 H 17J0. Stempel mærket 3450 Totallængde 146, løbslængde 105,5 cm.
Mangler ladepind, samt låseplade på den ene side. Mindre afvisning af træ samt generel Brugsslitage og rust.