415273. STOLE, et par, gustavianske. Stemplet NOTE, Olaus Bengtsson, Hassungared 2, Lindome (1766-1845).
Åben bagbakke med tilsluttet spaltepal og fleuron, dekoration af humlekvist og bladudskæring, ben med overkrave. Fast polstret og stofbetrukket sæde.
Brugsslitage, forstærkninger. Senere maling, polstring og stof. Stof med skader.