Gamle udskårne træengle/keruber.

4143577. Gamle udskårne træengle/keruber.

9 gamle vægengle/keruber/træengle, udskåret af træ,

1 vægengel med fanfare, sat og dekoreret med guld
samlet højde: 35 cm,
Tid: sandsynligvis 1980'erne,
Materiale: træ,
vægt: 678 g,
Andet: grundet og malet,
Meget god og ubeskadiget stand;

8 gamle fint udskårne små vægengle,
Højde ca.: 13 - 15 cm,
Tid: sandsynligvis det 19. århundrede,
Materiale: træ.

Alle otte træengle uden synlige brud eller manglende dele. To engle med mindre overfladisk gnidning (næstsidste foto - pile), 1 engel med synlige uregelmæssigheder på rammen (sidste fotopile).

Få foretaget en gratis vurdering!

samlet højde: 35 cm,
Tid: sandsynligvis 1980'erne,
Materiale: træ,
vægt: 678 g,
Andet: grundet og malet,

Højde ca.: 13 - 15 cm,
Materiale: træ.

Antal besøg: 276