ÉDOUARD PAUL DELABRIERRE. Skulptur i delvist forgyldt og patineret bronze af to vagtler. Signeret Delabrierre.
412729. ÉDOUARD PAUL DELABRIERRE. Skulptur i delvist forgyldt og patineret bronze af to vagtler. Signeret Delabrierre.
Naturalistisk jagtskulptur af to vagtler på klippeformation med vegetation. Bjørn signatur Delabrierre. Fremragende med guldmedalje til verdensudstillingen i 1889.
Længde 27,5, højde 20,7 cm.
Nederst med borehuller til montering, spor af sandsynlig reparation under højre vagtel.
Længde 27,5, højde 20,7 cm.