THEA EKSTRÖM. „Luna Park 3 II 60".

4108918. THEA EKSTRÖM. „Luna Park 3 II 60".

Olie på panel, 35 x 91 cm. Rammemål 47 x 103 cm. Signeret Ekström og dateret 3 II 60.

UDSTILLINGER
Svensk Institut: 1962, American Federation of Arts, „Tolv svenske malere“, 1963.

Ovenstående var en vandreudstilling med Erland Brand, Sven Erixson, Öyvind Fahlström, Staffan Hallström, C.O Hultén, Lage Lindell, Evert Lundquist, Olle Nyman, K A Pehrson, C F Reuterswärd og Arvid Widerberg. Projektet var et samarbejde mellem American Federation of Arts, det svenske institut og Moderna Museet i Stockholm. Udstillingen er udarbejdet af Liss Eriksson, KG Hultén, Stellan Mörner og Göran Söderström.

Ingen anmærkninger.

Kunstner/designer

Thea Ekström (1920–1988)

Tema

Female artists - 150 Years of Creativity

Få foretaget en gratis vurdering!

UDSTILLINGER

Ingen anmærkninger.

Kunstner/designer

Thea Ekström (1920–1988)

Tema

Antal besøg: 1.877