længde 45 cm, med justerbar sølvlås, 47 sten med insekter og plantemateriale (fladt materiale) Illustreret billede af hvilke insekter, samt en liste fra Naturhistorisk Museum Göteborg, reportage i Alingsås Tidning rapport i BT link til tidligere auktion i Sommerset af tilsvarende halskæde.
Mindre slitage.