410311. ALY BEN SALEM. 1910-2001 olie på Panel, signeret, dateret -47.
Aly Ben Salem, tunesisk/svensk billedkunstner, Salem uddannet på akademiet i Tunis og Paris, flyttede til Sverige efter kontakt med den svenske kunstnerkoloni i Paris. Motiverne repræsenterer ofte smukke kvindefigurer, eller fabeldyr.
Med ramme 104 x 79 cm.
Med ramme 104 x 79 cm.