CHANDELIER, Empire, første halvdel af det 19. århundrede.

409987. CHANDELIER, Empire, første halvdel af det 19. århundrede.

Stel i messingbetræk med forskelligt slebne prismer. Fem lysarme, tre hængende elektriske lyspunkter i midten. Kaskadede, lette manchetter beklædt med prismer. Diameter ca 60, højde 80 cm.

Brugs- og aldersrelateret slid. Nogle prismer mangler. Senere elektrisk lys.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.299