Olie på plade, 176 x 74,5 cm, karmmål 178 x 76,5 cm. Signeret Edvard Andersson, a tergo dateret 1955.
HERKOMST:
Fra kunstnerens ejendom
UDSTILLINGER:
Den Frie Udstillning, København 1956, nr 65
Vikingsberg 1961 Nr. 81
Vikingsberg 1991 Nr. 71.
Små synlige pigge i gryden, overfladesnavs, mindre ridsemærker, let stødte kanter.