EDVARD ANDERSSON. „Bølge-dip“.

4070125. EDVARD ANDERSSON. „Bølge-dip“.

Olie på plade, 176 x 74,5 cm, karmmål 178 x 76,5 cm. Signeret Edvard Andersson, a tergo dateret 1955.

HERKOMST:
Fra kunstnerens ejendom

UDSTILLINGER:
Den Frie Udstillning, København 1956, nr 65
Vikingsberg 1961 Nr. 81
Vikingsberg 1991 Nr. 71.

Små synlige pigge i gryden, overfladesnavs, mindre ridsemærker, let stødte kanter.

Tema

Edvard Andersson - a modern colour explosion: Part III

Få foretaget en gratis vurdering!

HERKOMST:
Fra kunstnerens ejendom

UDSTILLINGER:
Vikingsberg 1961 Nr. 81
Vikingsberg 1991 Nr. 71.

Tema

Antal besøg: 835