LERAMER, 4 dele, Upsala-Ekeby, 20. årh.

406642. LERAMER, 4 dele, Upsala-Ekeby, 20. årh.

Grønskiftende kobberoxidglasur. Mærket nedenunder.
Kantstødt , spidshøjde 24,5 cm.
Skål, fikseringsmund, 24 x 22 cm.
Fad på fire fødder, 28 x 28 cm.
Handel skål, afslag udv. krak, diameter 25 cm.

Brugsslitage, håndtag med tænder på fodring og på håndtag, skål med reparation ved mundingen, håndtagsskål meget revnet med en stor afslag ved mundingen.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 655