ALEXANDRE ORLOWSKY. Mennesker i det 19. århundrede, forskellige sociale klasser. 13 litografier.

406076. ALEXANDRE ORLOWSKY. Mennesker i det 19. århundrede, forskellige sociale klasser. 13 litografier.

Alexander Ossipovich Orlowsky (1777 - 1832, Rusland / Frankrig); Litografi på papir, 1800-tallet, signeret med monogram i trykket og dateret og indskrevet 1820'erne. Mål hver ca. 29,5 x 36 cm.
- Marchand de Paniers a St. Petersbourg, - Vendeur de the au lait au miel, - Laitiere et Marchand de pains d`Epics a St. Petersbourg, - Marchande de Carottes a St. Petersbourg, - Boulanger russetransportant de pains, - Marchand de Melons et d`autres frugter, - Garcon vitrier a St. Petersbourg, - Marchand de Blignis: Gateaux rufses, - Un Boucher, - Mougiques prenant du Tabac, - Laysans usses vernand de Kabak, - Un Pocher et un ...., - Dvornik Gardien de Maison allant chercher de l`Eau a St. Petersbourg.

Plader delvist kraftigt brune og med huller, tydelige alderstegn.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.531