405545. TERRACOTTA FIGUR, rytter og hest, sene Ming-dynasti, 15/17. århundrede, Kina.
Terracotta figur såkaldt 'gravfigur', glaseret og malet i grøn, gul, rød og sort, løst aftageligt hoved.
Højde 42 cm.
Aldersrelateret slid, den ene fod på rytteren mangler.