Carbon på papir, 66,5 x 51 cm, karmmål 88 x 63 cm. Signeret EA og dateret 1929.
HERKOMST:
Fra kunstnerens ejendom
UDSTILLING:
Den Frie Udstillning, København 1956, nr 457 (udsolgt).
Papiret lidt bølget og gulnet. Fastgør i de fire hjørner til det underliggende pap. Ramme mangler glas.