EDVARD ANDERSSON. „Hermes“.

EDVARD ANDERSSON. „Hermes“.
4051192. EDVARD ANDERSSON. „Hermes“.

Carbon på papir, 66,5 x 51 cm, karmmål 88 x 63 cm. Signeret EA og dateret 1929.

HERKOMST:
Fra kunstnerens ejendom

UDSTILLING:
Den Frie Udstillning, København 1956, nr 457 (udsolgt).

Papiret lidt bølget og gulnet. Fastgør i de fire hjørner til det underliggende pap. Ramme mangler glas.

Tema

Edvard Andersson - a modern colour explosion: Part III

Få foretaget en gratis vurdering!

HERKOMST:
Fra kunstnerens ejendom

UDSTILLING:

Tema

Antal besøg: 331