4049295. PETER LØVIG NIELSEN. for Løvig, skrivebord, teak, 1960'erne, Danmark.
Lakeret teakkonstruktion med tre skuffer, forside med to rum, hvoraf det ene er åbent, et med låsbar klap, indvendigt med en hylde, arbejdsflade med let hævede kanter, H.73cm, L.148cm, B.89cm.
Alderstilpassede tegn på brug og gnidning, på bordplade med alvorlige ridser, to små huller, vandglasmærker og lazura-mærker. Nøgle mangler.