4015096. EMMA EKWALL (1838-1925). Stilleben med roser.
Olie på lærred, monteret på panel, 34 x 15,5 cm. Rammemål 45 x 25 cm. Signeret Emma Ekwall.
HERKOMST
Gave fra Pauvres honteux til Lady Augusta Gosling f. Hägerflycht. På verso ledsagende brev med digt.
Emma Ekwall studerede på Kunstakademiet i Stockholm 1865—1871. Som den første kvindelige kunstner modtog hun Royal Reward Medal i 1871. Hendes malerier, ofte interiører med legende børn, vidner om en teknisk meget talentfuld maler. Som person var Emma stille og genert, men publikum elskede hendes maleri, og Emma Ekwall blev en flittigt ansat portrætmaler.
I årenes løb blev Emma forelsket i blomster som motiv og malede friske, bløde blomsterstilleben.
HERKOMST