HANS TOMBROCK. maleri, hvilende kvinde, signeret og dateret 1937.
401342. HANS TOMBROCK. maleri, hvilende kvinde, signeret og dateret 1937.
65 x 50 cm Billedkunstner, grafiker, professor, født 1895 i Dortmund, Tyskland. Autodidakt. Boede i Sverige 1936-1946. Han har malet portrætter, socialt betonede figurkompositioner og landskaber.
Repræsenteret: Nationalgalleriet i Oslo, Kunsthalle i Hamborg, på flere andre tyske museer, samt på museerne i Norrköping og Karlstad.