STÅENDE MANDSIG FIGUR, Papua Ny Guinea/Sepik.

400873. STÅENDE MANDSIG FIGUR, Papua Ny Guinea/Sepik.

Stående mandsfigur med cowrie shell øjne, udskåret træ, malet sort, rester af hvid og rød maling, div. lille Huller sandsynligvis fra original. Smykker, aldersrevner, Papua Ny Guinea/Sepik, slutningen af det 19. århundrede. Century, Prov: Samling Prof. Günther Doeker-Mach og Alice Tay, H ca. 50 cm.

Ingen anmærkninger.

Få foretaget en gratis vurdering!

Ingen anmærkninger.

Kunst & Auktionshaus Walter Ginhart
Adresse

Steinmetzpl. 2-3
83684 Tegernsee
Tyskland

Placering
Ginhart
Antal besøg: 1.154