INDSAMLING AF DOKUMENTER VEDRØRENDE FAMILIEN FLEMING, ca. 30.

3990696. INDSAMLING AF DOKUMENTER VEDRØRENDE FAMILIEN FLEMING, ca. 30.

SAMLING AF DOKUMENTER VEDRØRENDE FLAMING-FAMILIEN:
Ebba Flemings håndskrevne beretninger fra 1654 ff. (ca. 90 sider); 1 dokument (kvittering) underskrevet Andreas Torstensson, Reval (Tallinn) 1679 (vedrørende Lars Fleming); ca. 30 breve og dokumenter, hvoraf flere er udnævnelser underskrevet af bl.a. Karl XIV Johan, Oscar I, Karl XIII, Oscar II og Gustav V; derudover karakterer, kvitteringer og rejsekort fra begyndelsen af det 20. århundrede.
Variable dimensioner, større dokumenter ca. 360x220 mm.

Optegnelserne over blandt andre Johan Claes Fleming, A. Fleming (1690), Herman Fleming (1706), Oscar Herman August Fleming, Oscar Erik Ferdinand Fleming,

Charles XIV John - 3 stk
Oscar I - 4 stk
Charles XIII - 8 stk
Oscar II - 8 stk
Gustav V - 1 stk

SAMT 5 trykte sk. prædikener, herunder duplikater, fra det 17. århundrede vedrørende
1699 Lars Fleming
1651 Anna Fleming
Forældreadresse.. Hedevigae Eleonorae Fleming (1688).

Bogstaverne og dokumenterne lidt slidte, flere foldet sammen. Konti med nogle skader og defekter, fugtpletter.
Slidte lig, nogle skader og mangler, underskrifter, nogle noter.

Få foretaget en gratis vurdering!

Charles XIV John - 3 stk
Oscar I - 4 stk
Charles XIII - 8 stk
Oscar II - 8 stk
Gustav V - 1 stk

1699 Lars Fleming
1651 Anna Fleming

Antal besøg: 357