3987138. CLARA LÖFGREN 1843-1923. Elegant dame.
Akvarel 13 x 21 cm. Rammemål 23 x 31 cm. Signeret Clara Löfgren og dateret -83.
Clara Löfgren studerede på Kunstakademiet i Stockholm 1870-75, og hendes kunst resulterede tidligt i ros og priser. Hun deltog i akademiets udstillinger i 1873 og 1875.
Efter sine år på Kunstakademiet fortsatte hun sine studier i Paris og i München. Clara Löfgren var en produktiv udstiller. Udover talrige udstillinger i Sverige deltog hun i den nordiske kunstudstilling i København i 1883. Hun udstillede også på Salonen i Paris i 1882 og 1885.
Hun var en drevet portrætmaler og malede kongelige som prinsesse Eugénie, kronprins Gustaf og prins Oscar Bernadotte, blandt andre - men hun var også en talentfuld maler, når det kom til landskaber og blomsterstilleben.