Sæt AF DIVERSE FIGURER osv., 1600-tallet (?)-20. århundrede.

398575. Sæt AF DIVERSE FIGURER osv., 1600-tallet (?)-20. århundrede.

Sandstensflade, mærket Cassaris, sandsynligvis sydamerikansk, højde 25 cm, sandsynligvis 20. århundrede.
Figuren, såkaldt fede dame, repareret og beskadiget, højde 28,5 cm, sancai-glasur, af Tang-type, formentlig fra perioden (618-906).
Karaffel af glas, med sort hank, beskadiget, 1900-tallet.
Skål, nefrit, Kina, 20. århundrede.
6 børster, Kina, sten, ben, hår, 20. århundrede.
Figur, siddende kriger med sværd, Kina, 1700-tallet, omfattende restaureret, supplerende træsværd inkluderet.
Medfølgende udstillingsfad af hvidmetal med bakelithåndtag, ca. 1930.

Brugsslitage, ikke fuldt efterset.

Få foretaget en gratis vurdering!

Gästriklands Auktionskammare
Antal besøg: 948